For Press

Sztuka Łukasza Twarkowskiego, wielokrotnie nagradzanego reżysera teatralnego, prezentowana jest 21 i 22 marca w Theatre de Liege w Belgii. Spektakularne widowisko, odważnie wykorzystujące nowe technologie, zostało oparte na powieści duńskiej pisarki Olgi Ravn, nominowanej do Nagrody Bookera. Pokazy współorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza są częścią celebracji 20-lecia Polski w strukturach Unii Europejskiej.

Pobierz materiały (42.84 KB, docx)

„Rzeźbiary”, praca Weroniki Pelczyńskiej i Magdy Fejdasz, to awangardowe połączenie choreografii ze sztukami wizualnymi, a szczególnie rzeźbą. Performance będzie można zobaczyć 23 marca podczas festiwalu Spring Forward organizowanego przez europejską sieć choreograficzno-taneczną Aerowaves. Praca choreograficzna powstała jako dialog z wystawą Muzeum Narodowego w Warszawie – „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”. 

Pobierz materiały (43.47 KB, docx)

21 marca w Genui i 27 marca w Mediolanie włoska publiczność zobaczy sztukę ,,Papaveri rossi’’ (,,Czerwone maki’’), przedstawiającą niezwykłą historię żołnierzy II Korpusu Polskiego. Spektakl wyprodukowany przez Teatro Pubblico Ligure upamiętnia 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, która przypada w tym roku. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (15.78 KB, docx)

Nowatorska aranżacja baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego autorstwa Wayne’a McGregora i Bena Cullena Williamsa zostanie wykonana 6 marca przez London Philharmonic Orchestra podczas koncertu w Royal Festival Hall. Taniec pojawi się na scenie w formie instalacji wideo projektowanej na rzeźbę zawieszoną ponad orkiestrą, skłaniając widownię do doświadczenia go w zupełnie nowy sposób. Dzieło powstało z inicjatywy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Pobierz materiały (43.49 KB, docx)

Mamy wspólny język 

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje.

Pobierz materiały (21.71 KB, docx)

1 marca w Teatro Real, jednym z najważniejszych teatrów operowych na świecie, po raz pierwszy zostanie wystawiona „Pasażerka” Mieczysława Wajnberga pod batutą Mirgi Gražinytè-Tyli i niezmiennie w reżyserii Davida Pountney’a. Po zeszłorocznym sukcesie koncertowego wykonana „Halki” do Madrytu trafia dzieło kolejnego polskiego kompozytora, tym razem opowiadające przejmującą historię na podstawie powieści Zofii Posmysz.

Pobierz materiały (43.4 KB, docx)

Pobierz materiały (15.84 KB, docx)

Eric Guo, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historyczny, zagra w Japonii trzy koncerty, wieńcząc tym swoje światowe tournée. Ostatni z nich odbędzie się 30 stycznia z udziałem legendarnej japońskiej orkiestry, specjalizującej się w wykonawstwie na instrumentach historycznych – Bach Collegium Japan pod batutą maestro Masato Suzukiego.

Pobierz materiały (44.26 KB, docx)

Mimo trwającej od niemal dwóch lat wojny, życie kulturalne w Ukrainie nie zamarło i cały czas wspierają je także polscy twórcy. Opera „Album rodzinny”, do której muzykę napisał Jerzy Kornowicz, a libretto Michał Rusinek, jest tego kolejnym dowodem. W dniach 8 i 10 grudnia 2023 roku operę zobaczy publiczność w Kijowie i Lwowie. Współorganizatorem ukraińskiej premiery jest Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (101.57 KB, pdf)

Instytut Adama Mickiewicza zaprasza na cykl warsztatów online organizowanych przez ARS Baltica, PA Culture i CCI Contact Desk. 

Pobierz materiały (94.66 KB, pdf)

Strony